System Reconeyez w monitoringu przyrodniczym
System monitoringu Reconeyez stworzony jest do mobilnego monitoringu. O ile najpopularniejszym jego wykorzystaniem jest ochrona przed zagrożeniem ze strony ludzi, idealnie sprawdzi się w monitoringu przyrodniczym do fotografowania zwierząt. Mamy dowody!
Znacznie więcej niż fotopułapki
Czym jest system Reconeyez? Najłatwiej przyrównać go do doskonale badaczom przyrody znanym fotopułapkom, które działają na zasadzie czujnika ruchu i posiadają wbudowane diody podczerwieni do pracy w nocy. Wszystko jednak jest dużo bardziej zaawansowane – i co ważne w perspektywie czasu pracy potrzebnej na pracę nad materiałem zdjęciowym – zautomatyzowane.
1. Czujnik ruchu – jest w stanie wykryć człowieka i duże zwierzęta z odległości ponad 30 metrów. Jest to zdecydowany postęp w porównaniu do fotopułapek, które wykrywają ruch zazwyczaj z ok. 20 metrów.

2. Doświetlacz IR – ma zasięg 30 metrów. Producenci fotopułapek też tak twierdzą? Cóż, być może w idealnych, nie występujących w warunkach naturalnych warunkach… Zarówno my, jak i nasi klienci zgadzamy się, że zdjęcia nocne wykonywane przez system Reconeyez są o niebo lepsze niż te wykonywane przez fotopułapki. Bardziej wyraźne, lepiej doświetlone, mniej rozmazane. A to właśnie nocą wiele zwierząt jest najbardziej aktywnych!
3. Szybkość wykonywania zdjęć w serii – zarówno ilość zdjęć w serii, jak i interwał między zdjęciami są konfigurowalne. Kamery Reconeyez mogą wykonywać zdjęcia nawet co 0,1 sekundy, co daje 10 zdjęć na sekundę. Taka ilość materiału dużo łatwiej pozwoli określić nie tylko liczebność stada, ale też zachowanie poszczególnych osobników.
4. Czas pracy na akumulatorze – detektor (czyli kamera) jest w stanie wykonać nawet 50 000 zdjęć na jednym akumulatorze. Rzadsze pojawianie się w miejscu zainstalowania kamery = mniejsze odstraszanie zwierząt + mniejszą szansę na to, że ktoś niepowołany zobaczy, gdzie montujemy kamerę + więcej wolnego czasu na inne zadania.
5. Przesył danych nawet przy szczątkowym zasięgu sieci
W wielu miejscach, w których prowadzony jest monitoring przyrodniczy, stosowanie kamer z przesyłem obrazu drogą GSM jest niemożliwe ze względu na brak zasięgu sieci. System Reconeyez pozwala na łączenie wielu kamer w jedną sieć. Dla przykładu, możemy ustawić 4 kamery w linii prostej, każda oddalona od kolejnej o 100-500 metrów (w zależności od terenu), a dopiero na samym końcu, najbliżej cywilizacji – ustawić mostek, a więc urządzenie, które odpowiada za wysyłkę zdjęć z kamer. Pozwala to „sięgnąć” w miejsca, w których zasięg sieci jest zerowy.

6. Praca zdalna = oszczędność czasu
Wszystkich ustawień systemu można dokonać zdalnie. Przejrzyste menu pozwala zmieniać parametry pracy każdego z urządzeń osobno (lub w kontekście całej grupy), daje też dostęp do wszystkich materiałów wykonanych przez kamery. Nawet jeśli nastąpił chwilowy brak sieci GSM, kamery doślą wykonane zdjęcia, kiedy ten ponownie się pojawi.
7. Ochrona przed zwierzętami… tymi dwunożnymi
Każde z urządzeń Reconeyez ma wbudowany czujnik ruchu, który powiadomi administratora o poruszeniu (co równoznaczne jest próbą kradzieży… lub ciekawskimi wilczymi szczeniętami). Kamery dodatkowo wykonują w tym momencie zdjęcia, by zarejestrować oprawcę.

Godziny spędzone na przeglądaniu materiałów? To może być przeszłość
Z poziomu ustawień łatwo możemy zmieniać czułość czujnika PiR, tak by wychwytywał on jedynie to, na czym nam zależy. Wysoki stopień jego kalibracji i precyzji sprawia, że fałszywych detekcji jest kilkunastokrotnie mniej niż w przypadku fotopułapek. Z portalu zdjęcia można masowo zapisywać na dysku twardym, wybierając konkretne kamery i zakres dat.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!
Tel. 509 978 718
jacek.kolodziejczak@tvprzemyslowa.pl