Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Redukcja szumów 3 DNR

Redukcja szumów 3 DNR.

Każdy, kto inwestuje w system nadzoru wizyjnego, chce uzyskać jak najlepszą jakość obrazu, a decydujący wpływ na nią mają kamery przemysłowe. Warunki w jakich pracują urządzenia są bardzo różne i nie w każdym miejscu rejestrowany obraz może być równie wyraźny i właściwie oświetlony. Dlatego kamery coraz częściej wyposażane są w różnorodne rozbudowane funkcje elektroniczne mające na celu właściwe odwzorowanie kształtów i kolorów, poprawę jakości uzyskiwanego obrazu i dostosowanie parametrów nagrywania do panujących warunków.

Najczęstszym problemem dotyczącym rejestrowanego obrazu w monitoringu jest szum, czyli niepożądany sygnał wytwarzany przez układ elektroniczny. W systemach CCTV jest to szum przetwornika światłoczułego, który na obrazie widoczny jest jako przypadkowe plamki różnej wielkości. Najczęściej takie zakłócenia pojawiają się w sytuacji, gdy poziom oświetlenia jest zbyt niski. Szum taki nie tylko znacząco pogarsza komfort obserwacji sceny i często uniemożliwia identyfikację osób czy obiektów, ale też doprowadza do wzrostu rozmiaru średniej zapisywanej klatki, co zajmuje więcej przestrzeni dyskowej, ogranicza czas zapisu i zwiększa szerokość pasma potrzebną na przesłanie strumienia wideo.

DNR

Funkcją, która pozwala na elektroniczne zminimalizowanie szumu w obrazie jest cyfrowa redukcja szumu - DNR. Opiera się ona o dynamiczną regulację w czasie rzeczywistym, na bieżąco reagując na zmieniające się warunki. Funkcja ta skutecznie redukuje szumy, a także rozmycia wynikające z niedostatecznej ilości lub całkowitego braku światła w obserwowanej przestrzeni. Mimo zmienności poziomu sygnału, obraz pozostaje krystalicznie czysty, nie ma tzw. efekt smużenia. Nagrania z kamer z funkcją DNR są czyste, szczegółowe i w pełni czytelne, co gwarantuje możliwość dokładnej i efektywnej analizy nagrania wideo. Użycie funkcji DNR nie tylko poprawia jakość uzyskiwanego obrazu poprzez minimalizację negatywnego wpływu szumu, ale też zmniejsza średnią klatkę zapisywanego obrazu, czyli pozwala zaoszczędzić przestrzeń dyskową.

Obecnie w systemach monitoringu możliwa jest dwuwymiarowa redukcja szumów 2D NR lub bardziej zaawansowana trójwymiarowa redukcja szumu 3D NR (3D Noise Reduction), obie odpowiadają za tłumienie szumów w materiale wideo wynikających z niedostatecznego oświetlenia. Algorytm cyfrowego przetwarzania obrazu 3D NR redukuje ziarnisty szum, ale analiza sekwencji klatek obrazu w technice 3D jednocześnie pozwala na zachowanie ostrości krawędzi poruszających się obiektów. Efektem zaawansowanej redukcji szumów 3D NR jest czysty, wyraźny obraz, który można wydajnie skompresować.

pixelpixel