Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rozdzielczość

Rozdzielczość

Rozdzielczość kamery to wielkość odnosząca się do liczby pikseli, które składają się na obraz w poziomie oraz pionie. Parametr ten odpowiada za zdolność rozróżniania niewielkich detali na ekranie, im jest on wyższy, tym lepsza jakość obrazu i większy monitorowany obszar, ale też większe zapotrzebowanie na pasmo oraz objętość rejestrowanych materiałów. Rozdzielczość bezpośrednio zależy od ilości pikseli przetwornika CCD i pozwala na ogólne oszacowanie zdolności kamery do przenoszenia informacji o kolorze czy stopniu szarości.

Zdolność do rozróżniania drobnych szczegółów generowanego obrazu może być podawana w liniach telewizyjnych (TVL) lub w konkretnej liczbie pikseli w poziomie i pionie. Najczęściej kamery pod względem rozdzielczości dzieli się na te o małej (240 -380 linii TV), standardowej (420 – 480 linii TV) i podwyższonej rozdzielczości (około 600 TLV). Coraz częściej są też wykorzystywane kamery megapikselowe, których rozdzielczość przekracza 700 linii telewizyjnych.

Jedną z najważniejszych różnic między tradycyjnymi kamerami analogowymi a kamerami IP jest właśnie rozdzielczość. W przypadku urządzeń analogowych, każde urządzenie ma określoną rozdzielczość podawaną w liniach telewizyjnych, jednak niezależnie od tego obraz zapisany na cyfrowym rejestratorze albo serwerze ma rozdzielczość nie większą niż 720x576 (PAL). Ograniczenie stanowi tutaj właśnie system telewizji analogowej (PAL, NTSC), określając maksymalną liczbę punktów składających się na obraz.

Rozdzielczość

W technice cyfrowej takich ograniczeń nie ma. Każdy rozmiar obrazu jest możliwy, o ile kamera go obsługuje, czyli wszystko zależy tylko od parametrów kamery. Urządzenia IP pozwalają na wybór dowolnej rozdzielczości przesyłanego obrazu, np. 2 Mpx to 1600x1200 pikseli, a VGA to 640x480 pikseli. Megapikselowa kamera sieciowa daje rozdzielczość przynajmniej 3 razy wyższą niż analogowa kamera CCTV (tradycyjnie 0,3 Mpx), przez co zapewnia praktycznie nieograniczone możliwości i przyczynia się do znacznego ograniczenia kosztów systemu monitoringu. Kamery IP dodatkowo obejmują swoim zasięgiem o wiele większe obszary, zarówno w pionie, jak i poziomie. Jedną kamerą wysokiej rozdzielczości może zastąpić kilka analogowych kamer niskiej rozdzielczości, co oznacza również szybszy montaż telewizji przemysłowej i sprawniej prowadzone prace konserwacyjne.

A co w praktyce monitoringu daje wyższa rozdzielczość? Im ona jest wyższa, tym bardziej wyraźny staje się uzyskiwany obraz. Ze względu na swoje możliwości, kamery megapikselowe są najczęściej wykorzystywane do monitoringu dużych przestrzeni i miejsc, gdzie przydaje się szczegółowa identyfikacja, zarówno tablic rejestracyjnych, jak i twarzy.

pixelpixel