Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sieciowa minikamera kopułkowa 4K marki SONY SNC-VM772R

Już od roku mówiono o kamerach monitoringu wizyjnego 4K od Sony i wreszcie ogłoszono powstanie pierwszego urządzenia tego typu. Sony SNC-VM772R to zewnętrzna kamera kopułkowa z wbudowanym IR. Urządzenie będzie miało 1-calowy przetwornik obrazu EXMOR R CMOS, podobny do tych w popularnych aparatach cyfrowych Sony DSC-RX100, jednak zapowiedziano pewne jego modyfikacje. Nowa kamera ma rozszerzyć zakres rynkowej dominacji kamer Sony 4K, które już opanowały przemysł filmowy i telewizyjny, służą też transmitowaniu najważniejszych wydarzeń sportowych, zaś projektory Sony 4K obsługują kina na całym świecie, a telewizory Sony 4K pojawiają się w licznych domach. Jak nowe urządzenie wygląda na tle analogicznych z oferty Axis, Bosch i pozostałych rywali na rynku monitoringu wideo?

Technologia 4K daje użytkownikom z branży nadzoru wizyjnego możliwość przechwytywania obrazu o rozdzielczości czterokrotnie większej od Full HD (1080p). Dzięki wyjątkowej szczegółowości w technologii 4K, specjaliści mogą powiększać i analizować najmniejsze części sceny, jak twarz lub numer rejestracyjny samochodu, a wszystko to przy pomocy jednego urządzenia. Większa rozdzielczość umożliwia kontrolę większego obszaru i osiągnięcie tego samego lub lepszego efektu szczegółowości niż w przypadku kamer HD. Nowy model kamera Sony SNC-VM772R łączy w sobie zwiększoną rozdzielczość 4K z wysoką czułością w warunkach słabego oświetlenia, funkcją optymalizacji przesyłu i możliwością inteligentnego fotografowania sceny dla uzyskania najlepszej jakości obrazu, co jest idealnym rozwiązaniem dla monitoringu miejskiego, monitoringu transportu, kolei, ruchu drogowego czy lotniska. Oczywiste korzyści ze zwiększonej szczegółowości przechwytywanego obrazu poparte są dodatkowo zmniejszonymi kosztami systemu (mniej kamer o wyższej rozdzielczości wystarczy do monitoringu tego samego obszaru) oraz elastycznym i łatwym montażem.

Rozdzielczość 4K wiąże się z licznymi wyzwaniami, na które Sony postanowiło odpowiedzieć, opracowując szereg unikalnych technologii poprawiających widoczność i wrażliwość na światło oraz zmniejszających wielkość pasma potrzebnego do obsługi dużych plików 4K. Najważniejsze wydają się tu cztery możliwości:

  • Tryb dowodowy: Przede wszystkim nowością jest tu możliwość uzyskania obrazu JPEG 20MP. Zdjęcia mogą być generowane w oparciu o wykrycie ruchu czy wybrane zdarzenia. Ten tryb pozwala użytkownikowi zobaczyć najważniejsze sceny w najwyższej rozdzielczości aparatu 20MP, a więc 2,4 razy bardziej szczegółowo niż w rozdzielczości 4K.

  • 20MP MJPEG: Urządzenie ma pozwalać na 2.5fps 20MP MJPEG. Co prawda Sony nie ogłosiło czy MJPEG będzie mógł być transmitowany w tym samym czasie, co strumień H.264, ale dla tych, którzy naprawdę oczekują maksymalnej rozdzielczości, a konieczność przechowywania danych nie jest barierą, to ciekawa opcja.

  • Multi tracking: Sony inwestuje teraz w rozwiązania zgodne z nową ideą „inteligentnego kodowania", w tym dynamiczne dopasowywanie poziomu kompresji dla regionów, gdzie wykrywany jest ruch, co pozwala na oszczędność pasma/miejsca na przechowywanie dla obszarów nieruchomych. Można tu wybrać do czterech obszarów zainteresowania, które widać w rozdzielczości 4K, a reszta widoczna jest w Full HD. Pozwala to na 50%-owe oszczędności w wykorzystaniu pasma przez zmniejszenie ilości materiału wideo przesyłanego w 4K, a monitorowanie dużych obszarów staje się bardziej efektywne. Jest to funkcja częściowo podobna do Zipstream od Axis, jednak Axis oferuje zarówno dostosowywanie do regionów, jak i wartości grup obiektów.

  • Inteligentne przechwytywanie sceny: To będzie pierwsza kamera Sony, która automatycznie dostosuje jakość obrazu (jasność i kolor) do czasu, warunków pogodowych i oświetlenia. Jest to unikalna funkcja na rynku, ale nie wiadomo jeszcze jak zadziała w praktyce. W założeniu kamera w zróżnicowanych warunkach świetlnych ma zawsze dostarczać jasny, ostry obraz, za co odpowiada zarówno przetwornik obrazu, jak i wbudowany IR, funkcja WDR oraz zmiennoogniskowy obiektyw z optyczną stabilizacją obrazu, co ogranicza ewentualne zniekształcenia.


W przeciwieństwie do innych kamer 4K IP, Sony 4K będzie miał WDR z podwójnąekspozycją, na razie nie można liczyć jednak na czterokrotną ekspozycję WDR, jak w kamerach Sony Full HD. W przeciwieństwie do kamer 4K Axis i Bosch, Sony posiada zintegrowane IR, co jest sporą zaletą. Sony podkreśla, że nawet bez włączonego IR, ​​ze względu na odpowiedni przetwornik obrazu, kamera 4K uzyskuje takie same odzwierciedlenie kolorów w złych warunkach świetlnych co obecna szósta generacja kamer w trybie kolorowym. Kamera pojawi się na rynku prawdopodobnie w 3 kwartale 2015 r. i na razie nie jest znana jej cena, jednak biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie ceny Sony i zastosowanie droższego 1-calowego imagera, można przyjąć, że będzie to jedna z najbardziej kosztownych kamer 4K na rynku, w cenie około 2000 dolarów. W przeciwieństwie do Axis, która postawiła na kamerę 4K o stosunkowo okazyjnej cenie w okolicach 1000 dolarów, ale ze słabą wydajnością, Sony zdecydowało się na zainwestowanie w bardzo wysokiej klasy sprzęt 4K. Jednocześnie kamera Sony to konkurencja dla Avigilon PRO w cenie około 5000 dolarów, wreszcie oferując bardzo wysoką rozdzielczość szerszemu gronu odbiorców. Nowa kamera Sony będzie atrakcyjna głównie ze względu na tryb 20MP, który zapewnia bardzo dużą liczbę pikseli, a to w połączeniu z przetwornikiem obrazu, WDR i zintegrowanym IR sprawia, że aparat ten ma potencjał, aby być jedną z kamer zapewniających najlepszą jakość obrazu w historii.

pixelpixel