Szybkość przechwytywania obrazu 60kl./s.
Gdy ogląda się dowolne filmy czy nagrania, zazwyczaj nie myśli się o tym, że to, co postrzegane jest jako płynny ruch, tak naprawdę jest sekwencją statycznych obrazów. Liczba takich obrazów przypadających na każdą sekundę wideo to FPS (frame per second), czyli cecha odpowiadająca za płynność nagrania i czystość widzianego ruchu.
FPS to szybkość przechwytywania obrazu wyrażana w klatkach na sekundę. Im ta wartość jest wyższa, tym obraz jest bardziej płynny, ale też wzrasta waga plików zapisu. Coraz więcej współczesnych kamer przemysłowych charakteryzuje się nagrywaniem z niespotykaną dotąd prędkością, obecnie wysokim standardem jest 60 klatek na sekundę. Obraz nagrany w taki sposób odznacza się niezwykłą ilością detali, co najlepiej widać w przypadku odtwarzania nagrania w zwolnionym tempie.
Stare czarno-białe filmy najczęściej nagrywane były w systemie 16-18 fps, a w systemach analogowych liczba statycznych obrazów zapisywanych przez kamerę to zazwyczaj 25 klatek/sekundę, co odpowiada telewizyjnemu standardowi PAL. W urządzeniach cyfrowych ustawienia mogą być praktycznie dowolne, od 5 do nawet 300 fps. Szybkość przechwytywania obrazu zawsze powinno się dostosowywać do konkretnych warunków. Przykładowo, chcąc obserwować obiekt statyczny, gdzie nie oczekuje się częstego ruchu – budynek, magazyn czy parking, zupełnie wystarczy prędkość 5-10 fps, takie rozwiązanie zaoszczędzi dużo miejsca i zapewni o wiele dłuższy czas nagrywania. Jeśli jednak obserwacja dotyczy drogi szybkiego ruchu czy tłumnego supermarketu, najlepiej sprawdzi się przynajmniej 25 fps, a gdy w grę wchodzą zastosowania zaawansowane, jak crash-testy pojazdów, wtedy bardzo szybkie tempo zmian może być zarejestrowane jedynie przez kamery nagrywające 100 czy 200 klatek na sekundę.
Wybierając prędkość przechwytywania obrazu przez kamerę, trzeba brać pod uwagę również to, jaką prędkość może obsługiwać rejestrator i czy w grę będzie wchodził zdalny podgląd. Wszystkie urządzenia tworzące system muszą pozwalać na określoną wielkość FPS, a w przypadku podglądu online na uzyskany efekt wpływają dodatkowo parametry komputera, na którym realizowany jest podgląd czy szybkość połączenia internetowego. Rejestratory zazwyczaj pozwalają na dowolne dostosowywanie szybkości przechwytywania obrazu przez poszczególne kamery. Im jest ich więcej, tym parametr ten jest bardziej ograniczany, by nie dawać za dużej ilości danych wyjściowych jednocześnie.
Jeśli szybkość przechwytywania obrazu zostanie ustalona na zbyt niskim poziomie, wtedy odpowiednie kadry mogą zostać pominięte w nagraniu, ponieważ znajdą się pomiędzy czasem rejestracji następnych klatek. Duża liczba klatek rejestrowanych w ciągu sekundy pozwala na bardziej dokładną analizę nagrania oraz jednoznaczne zidentyfikowanie ważnych informacji, jak numer rejestracyjny pojazdu, rysy twarzy przestępcy itp. Ważna jest tu nie tylko szczegółowość i płynność obrazu, ale też o wiele większa ilość powstającego materiału wykorzystywanego potem do analizy. Za każdym razem odpowiednia prędkość przechwytywania obrazu powinna być skonsultowana ze specjalistą, który szybko ustali jaka powinna być wartość FPS, by monitoring najlepiej sprawdził się w danych warunkach.