Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wide Dynamic Range - rozszerzony zakres dynamiki (WDR)

Wide Dynamic Range - rozszerzony zakres dynamiki (WDR)

WDR, czyli Wide Dynamic Range - rozszerzony zakres dynamiki, to funkcja, która od niedawna znacząco poprawia możliwości kamer IP. Dziś wzbogaca ona większość profesjonalnych kamer przemysłowych CCTV. Funkcja ta opiera się na użyciu właściwych algorytmów służących analizie naświetlenia obrazu. Obraz z kamery z funkcją WDR podlega dynamicznym zmianom wartości niedoświetlonych oraz prześwietlonych pikseli, dzięki czemu lepiej uwidocznione są nieoświetlone elementy obrazu. Ma to miejsce dzięki zaawansowanej analizie obrazu, przy wykorzystaniu zróżnicowanych ustawień czasu naświetlania (otwarcia migawki). Tym samym funkcja WDR pozwala na dokładne zarejestrowanie sceny, nawet gdy towarzyszy jej duży kontrast.

Funkcja WDR umożliwia poszerzenie możliwości systemu kompensacji światła tylnego BLC. Kamery z funkcją WDR sprawdzają się tak samo użytkowane na zewnątrz, jak i w systemach wewnętrznych. Eliminują problem „oślepiania” kamery przez silne źródło światła, np. w miejscach nasłonecznionych czy wtedy, gdy kamera ma monitorować pomieszczenie, a umieszczona została naprzeciwko okna. Zbyt silne oświetlenie tylne wokół obiektu na pierwszym planie w przypadku kamery bez funkcji WDR sprawia, że obiekt ten staje się ciemny i niewyraźny. Tymczasem WDR wyrównuje oświetlenie, a więc pozwala zarówno na rozjaśnianie ciemnych elementów, jak i przyciemnianie zbyt rozjaśnionych obszarów obrazu. Wynikiem zastosowania tej funkcji jest obraz o właściwie oświetlonym tle oraz pierwszym planie.

WDRIstnieje wiele odmian funkcji WDR w zależności od producenta, a także modelu urządzenia. Może to być np.:

WDR Enhanced – technologia, która zmniejsza zakres dynamiki, utrzymując odpowiedni kontrast. Przez wyrównanie zróżnicowania naświetlenia, możliwe jest zobaczenie niedoświetlonych szczegółów, więc na rejestrowanym obrazie wzrasta widoczność i możliwość rozpoznawania detali.

WDR Pro - technologia bardziej zaawansowana, w której wykonywane są dwa zdjęcia z różnym czasem naświetlania. Na zdjęciu z dłuższym czasem naświetlania dobrze widoczne są ciemniejsze partie obrazu, a na zdjęciu z krótkim czasem naświetlania wyeksponowane są miejsca jasne. Procesor wykorzystuje skomplikowany algorytm, dzięki któremu płynnie łączy w optymalny sposób obie uzupełniające się klatki, by przedstawić całość na jednej klatce, najlepiej przedstawiającej jasne i ciemne obszary.

WDR Pro II – rozbudowana wersja WDR Pro, tutaj kamera rejestruje cztery zdjęcia z różnymi czasami naświetlania, które ukazują w detalach od najciemniejszych do najjaśniejszych obszarów obrazu. Procesor wykorzystuje specjalny algorytm i pozwala uzyskać szczegółowy obraz w formie jednej klatki złożonej z najlepszych ujęć poszczególnych obszarów. Możliwość wyboru spośród czterech opcji danej klatki zapewnia wyjątkową dokładność i wyrazistość.

pixelpixel